Na Myfitweb kupisz tanie wejściówki oraz karnety umożliwiające wejście do wielu klubów. Z nami zaplanujesz dietę oraz trening.
KUPUJ tanie wejściówki na trening. Już od 10 zł, 70 proc. taniej
Czy posiłek przed treningiem jest konieczny? Nie możemy ćwiczyć na czczo?
Jedząc przed treningiem przyspieszamy późniejszą regenerację mięśni, chroniąc ciało przed przetrenowaniem i odwodnieniem. Jeśli nie dostarczymy odpowiedniej dawki energii przed wysiłkiem fizycznym, szczególnie jeśli jest intensywny, organizm zacznie czerpać energię z mięśni. Warto jednak wspomnieć o ograniczeniu w przyjmowaniu przed treningiem błonnika, który może zaburzyć szybkie wchłanianie ważnych składników odżywczych. Bezpośrednio przed aktywnością fizyczną należy też unikać potraw smażonych i wzdymających – fasoli, kapusty, grochu. Jeśli natomiast zamierzony trening będzie intensywny to warto na ok. 1 godzinę przed treningiem zjeść niewielką przekąskę węglowodanową lub białkowo-węglowodanową, np. baton proteinowy Herbalife.
A jak jest z jedzeniem po treningu? Czy wtedy możemy już pofolgować naszym zachciankom?
Posiłek po treningu jest równie ważny, ponieważ organizm wymaga regeneracji. Najlepiej zatem spożyć wtedy posiłek białkowo-węglowodanowy, co pozwoli uzupełnić zużyty glikogen w mięśniach. Posiłek ten należy spożyć do 1-1,5 godziny po treningu. Warto wspomnieć, że trening zwiększa metabolizm, przez co wzrasta zapotrzebowanie na białko, niekiedy nawet do 50%. Dlatego po treningu ważne jest zaopatrzenie organizmu w białko, a nie tylko w węglowodany proste. Dobrym sposobem odżywiania po treningu jest podział jedzenia na raty: I rata – węglowodany proste – zapobiegające katabolizmowi, II rata po 1-2 godzinach – posiłek będący odżywką białkowo- węglowodanową, np. koktajl odżywczy Herbalife Formuła 1.
Mówimy o odżywianiu, a co z nawodnieniem? Co z wodą?
Mówiąc o prawidłowym odżywianiu i suplementacji okołotreningowej oczywiście nie sposób nie wspomnieć o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Jeśli wysiłek fizyczny trwa krótko, możemy uzupełniać stracone płyny samą wodą. Jeśli jednak trwa ponad 60 minut, dobrze sprawdzają się napoje izotoniczne, a w sytuacjach dłuższych treningów, trwających 90-120 minut – warto dodać napój białkowo-węglowodanowy. Szczególnie polecane są roztwory elektrolitowo-węglowodanowe, które zwiększają wchłanianie wody podczas ćwiczeń fizycznych. Warto pamiętać, że nawet niewielkie odwodnienie organizmu, rzędu 1% ubytku masy ciała (ok.600-700 ml), pogarsza możliwości wysiłkowe! Zanim pojawi się pragnienie, odwodnienie sięga rzędu 2%. Odwodnienie rzędu 4% masy ciała pogarsza tempo opróżniania żołądka z płynów, co powoduje, że pijąc wodę nie jesteśmy w stanie się odpowiednio nawodnić i uruchamia się mechanizm „błędnego koła”, a to może skutecznie obniżyć efektywność i przyjemność, czerpane z aktywności fizycznej!
Wybieraj kluby fitness, siłownie i baseny z naszej ogólnopolskiej bazy
Kup karnet lub wejściówkę
Myfitweb poleca
Jak długo musisz tańczyć, żeby spalić 500 kalorii?
artykuł
Powstaje największa siłownia świata! 50 000 mkw dla aktywnych ludzi
artykuł
Jazda na rowerze, efekty. Wsiądź na rower i pracuj nad sylwetką!
artykuł
Najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić, jeśli chcesz pozbyć się tkanki tłuszczowej i zbudować mięśnie
artykuł
Pomysł na dietę! Pomadka o smaku czekoladek Reese's
artykuł
Kampania reklamowa H&M bez retuszu. Tak po prostu wyglądają kobiety!
artykuł
Piękna kampania MOIESS z Sandrą Kubicką. Te kostiumy będziemy nosić tego lata!
artykuł
Ten trening jest tak dobry, że potrzebujesz tylko 10 minut żeby go zrobić!
artykuł
Spa pedicure: zadbaj o swoje stopy kompleksowo
artykuł
Jajko McMuffin na śniadanie? Najpierw sprawdź, co jest w środku
artykuł
Wiosenne przebudzenie. 10 sposobów na dobre samopoczucie!
artykuł
Trening siłowy. 4 powody, dla których jest lepszy niż kardio
artykuł