Czerniak: jakie są objawy nowotworu skóry?

01 kwietnia 2019 12:02

Myfitweb

Z wizytą do lekarza nie ma co zwlekać. Skóra jest w opłakanym stanie, czerwona, nabrzmiała, pokryta wypryskami? A może pieprzyk, plamka czy znamię rozrasta się, zmienia kolor i wygląd? To znak, że trzeba udać się do specjalisty. Obserwacja to podstawa. Brak leczenia może prowadzić nawet do nowotworu skóry.

czerniak leczenie

Warto pamiętać, że na niebezpieczne zmiany często narażone są osoby, w których rodzinie były podobne przypadki. Ale nie tylko. Jeśli masz jasną skórę i opalasz się bez kremów z filtrem lub przebywasz na powietrzu i jesteś narażony na silne promieniowe słoneczne – szczególnie uważaj na swoją skórę i dbaj o nią. Kontakt z substancjami chemicznymi i kancerogennymi może sprawić, że w przyszłości pojawią się niepokojące choroby. Czerniak to wyjątkowo niebezpiczny - jak go poznać?

Czerniak to nowotwór skóry, jest groźny i niestety często lekceważony

Może doprowadzić do śmierci, umiera co drugi pacjent, choć 98 proc. przypadków jest uleczalnych. Czerniak jest najpoważniejszym rodzajem raka skóry, szybko daje przerzuty. Może powstać z nowego znamienia ale też z takiego, które mamy od urodzenia. Wcześnie wykryty rokuje dobrze, natomiast zaawansowane stadium czerniaka i późna diagnoza mogą okazać się śmiertelne. Wcale nie musi być koloru czarnego, może być odbarwiony. Jeśli podejrzewamy czerniaka skóry, konieczne jest wykonanie badania. Znamiona, pieprzyki, plamki należy obejrzeć u lekarza pod dermatoskopem. Badanie jest szybkie i bezbolesne. Całkowitą pewność, czy pieprzyk na naszej skórze jest czerniakiem czy nie, da badanie histopatologiczne. 

Sport to zdrowie. Zadbaj o swoją aktywnosć fizyczną - trenuj na siłowni i zajęciach fitness

Objawy czerniaka skóry, które powinny zaniepokoić to: asymetria, zaczerwienienie, rozrost, nieregularne brzegi znamienia, krwawienie, niejednolity kolor, średnica powyżej 6 mm, owrzodzenie, świąd, a także obwódka wokół znamienia.

Czerniak, opinia eksperta: Wczesna diagnoza to połowa sukcesu

Wraz z rozwojem choroby i naciekaniem chorych komórek do głębszych warstw skóry, uleczalność jest coraz to mniejsza i spada aż do 30-40 proc. To obrazuje, jak ogromne znaczenie ma czas wykrycia choroby i moment rozpoczęcia procesu leczenia – mówi dr Tadeusz Pająk, ordynator chirurgii Szpitala Ginekologiczno-Położniczego Łubinowa 3 w Katowicach. (Wypowiedź dla serwisu Senior.pl).

Czerniak: zdjęcia z internetu nic nie mówią

Jak wygląda czerniak? Prawie każdy z nas ma na swoim ciele pieprzyki. Pojedyncze, kilka, niektórzy nawet i kilkadziesiąt. Pieprzyki to znamiona barwnikowe, czyli skupiska komórek barwnikowych - melanocytów. Mają podłoże genetyczne, ale też mogą pojawić się pod wpływem wirusów. Każdy pieprzyk może być narażony na rozwój nowotworu. Czerniak – najbardziej niebezpieczny pojawia się w przypadku zmian atypowych. Aby je rozpoznać znamiona ocenia się testem ABCDE. O co w nim chodzi? 

  • A jak asymetria - im mniej symetryczne znamię, tym większe ryzyko czerniaka
  • B jak brzegi - nieregularne charakterystyczne są dla zmian atypowych
  • C jak kolor - pieprzyk ma nierównomierny rozkład barwnika
  • D jak wielkość - powyżej 6 mm średnicy
  • E jak ewolucja - czy znamię zmieniło się ciągu ostatnich 3 miesięcy


Myfitweb poleca

Myfitweb poleca

Tylko u nas

Obiekty w okolicy

Zobacz również

x