Strona głównaArtykuły7 kroków na powrót do formy po porodzie. Radzi Sportsmama Aleksandra Rożnowska
7 kroków na powrót do formy po porodzie. Radzi Sportsmama Aleksandra Rożnowska
29 marca 2017 12:21
Myfitweb
Powrót do formy po porodzie? Aż się boisz na samą myśl o tym... Niepotrzebie. Sportsmama Aleksandra Rożnowska właśnie wydała książkę, w której radzi, jak kobiety po porodzie mogą szybko wrócić do formy. Trenerka i fizjoterapeutka sama w trakcie ciąży przytyła 20 kg. Dziś nagrania, na których ćwiczy ze swoim synkiem Tymkiem biją rekordy popularności w sieci. „Sportsmama” to autorski program Aleksandry na odzyskanie formy w 12 tygodni po porodzie. Czytelnikom Myfitweb zdradza 7 kroków na powrót do formy po urodzeniu dziecka. Powiększ zdjęcie a zobaczysz siedem porad.
Materiały prasoweBądź aktywna w ciąży. Aktywność kobiet w ciąży nie budzi już tylu kontrowersji co kiedyś. Wiadome i oczywiste jest to, ze aktywność sprzyja zarówno mamie jak i nienarodzonemu jeszcze dziecku, ale tylko wtedy gdy lekarz nie widzi przeciwwskazań do ćwiczeń i ciąża przebiega prawidłowo. Treningi poprawiają krążenie krwi, dotleniają mamę i dziecko , poprawiają samopoczucie. Pamiętaj by dobrać aktywność do swoich możliwości.
Materiały prasoweW pierwszej dobie po SN a w drugiej po CC możesz wdrożyć ćwiczenia. Jest to zestaw ćwiczeń krążeniowych, przeciwzakrzepowych, ćwiczeń izometrycznych. Jest to o tyle ważne gdyż po porodzie może dojść do zakrzepicy żył głębokich, co może nawet doprowadzić do śmierci. Ćwiczenia te nie są wymagające i nie zabiorą cennego czasu jaki możesz spędzić z dzieckiem. Wszystkie te ćwiczenia to profilaktyka poporodowa, która ma na celu usprawnić i pobudzić pracę mięśni do pracy. Wszystkie te ćwiczenia wykonywane są w łóżku w pozycji leżącej.
Materiały prasoweZbadaj czy nie wystąpił u Ciebie rozstęp mięśnia prostego brzucha. W trakcie ciąży kresa biała, która dzieli brzuch na 2 części, przebiegająca od wyrostka mieczykowatego mostka do spojenia łonowego rozszerza się wraz z rosnącym brzuchem. Po urodzeniu dziecka powinna wrócić na swoje miejsce, jednak nie zawsze tak się dzieje. Jest to bardzo ważne, gdyż duży rozstęp mięśnia może prowadzić do wielu dysfunkcji takich jak:
- destabilizacja tułowia z powodu słabych mięśni brzucha czego konsekwencją są problemy z kręgosłupem
- dysfunkcje miednicy - co może skutkować wysiłkowym nietrzymaniem moczu
- przepuklina, którą leczymy już chirurgicznie
Samo przebadanie brzucha to zaledwie 1 minuta, a jest to bardzo istotne w dalszej drodze do powrotu do formy po porodzie.
Materiały prasoweTrening brzucha zacznij od nauki spięcia mięśnia poprzecznego brzucha. Jest to mięsień najgłębiej położony w naszym brzuchu, który odpowiada za stabilizację ciała. Jest to również jedyne odpowiednie i bezpieczne ćwiczenie, które możesz wprowadzić już w okresie połogu.
Materiały prasoweZaplanuj 3 dni w tygodniu na ćwiczenia, nie narzucaj sobie zbyt dużego reżimu treningowego, bo przy malutkim dziecku, które zapewne będzie płakać, jak tylko zaczniesz ćwiczyć, Twoje zmęcznie również będzie często sięgać zenitu - szybko się zniechęcisz. 3 dni w tygodniu są absolutnie wystarczające na początek, będąc młodą mamą zapewne będziesz miała mnóstwo obowiązków, także wygospodarowanie 3 dni będzie naprawdę w zupełności wystarczające.
Materiały prasowePostaw na technikę ćwiczeń, naucz się poprawnie wykonywać ćwiczenia i krok po kroku, bez pospiechu zaczynaj zwiększać intensywność ćwiczeń. Jeżeli chcesz wrócić do formy w zdrowy sposób nie możesz tego zrobić na szybko. Każdy Twój krok musi być przemyślany i wszystko co robisz musisz wiedzieć po co to robisz.
Materiały prasoweĆwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla). Po ciąży bardzo często u kobiet występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu, co oczywiście spowodowane jest ciążą i uciskającym dzieckiem na narządy wewnętrzne, jak również porodem i osłabieniem tych mięśni. Ta dolegliwość nie jest przyjemna dla kobiety, w zalezności od jej natężenia bardzo utrudnia życie codzienne, jak również jakąkolwiek aktywność. Dlatego po porodzie należy skupić się również na ćwiczeniu tych mięśni (zaciskanie cewki moczowej) by w późniejszym czasie, móc cieszyć się aktywnością i wracać do formy, bez przykrych incydentów.
Materiały prasowe
Bądź aktywna w ciąży. Aktywność kobiet w ciąży nie budzi już tylu kontrowersji co kiedyś. Wiadome i oczywiste jest to, ze aktywność sprzyja zarówno mamie jak i nienarodzonemu jeszcze dziecku, ale tylko wtedy gdy lekarz nie widzi przeciwwskazań do ćwiczeń i ciąża przebiega prawidłowo. Treningi poprawiają krążenie krwi, dotleniają mamę i dziecko , poprawiają samopoczucie. Pamiętaj by dobrać aktywność do swoich możliwości.