Chodzi o to, że trzeba skakać. Inaczej pajacyka nie zrobimy. W podskoku rozstawiamy nogi. I choć to delikatne podskakiwanie, to może źle wpłynąć na nasze zdrowie po przebytym porodzie. - Macica po ekstremalnym rozciągnięciu próbuje odzyskać normalny stan i jest jeszcze dość luźno osadzona. Zachwianie równowagi między siłami działającymi na narządy płciowe a mechanizmami utrzymującymi ich właściwe ułożenie, może skutkować obniżeniem się szyjki macicy – wyjaśnia trenerka personalna Angelika Pióro, prywatnie mama dwójki dzieci.
- Objawy są nieswoiste. Często kobiety skarżą się na ból podbrzusza i okolicy krzyża, nasilający się po wysiłku fizycznym, uczucie pełności i ucisku w kroczu, oraz trudności z poruszaniem się. Panie, które rodziły siłami natury, są w grupie zwiększonego ryzyka. Dziecko wywiera znaczne ciśnienia na okoliczne tkanki, które rozciągają się. Dodatkowo na niekorzyść ćwiczenia dochodzi kwestia karmienia piersią. Częste podskoki góra i dół, są po prostu bardzo nieprzyjemne dla kobiety karmiącej. Bez solidnej zbroi (zabudowany stanik sportowy) nie ma szans. W tym czasie biust może mocno zmieniać swój rozmiar więc nawet dobranie takiego stanika jest prawie niemożliwe. Oczywiście wszystko mocno związane jest z tym, czy kobieta karmi piersią i jak dużo pokarmu produkuje – dodaje Angelika Pióro.
TRENUJ bezpiecznie w klubie fitness. Wejściówki na trening do 60 proc. taniej kupisz na Myfitweb.pl
Ćwiczenia po porodzie
Kiedy można zacząć robić pajacyki po porodzie? Wszystko na spokojnie. Najlepiej odczekać do 6 miesięcy od porodu. Wcześniej nie ma sensu się forsować, a pajace można zastąpić innymi ćwiczeniami.