Kawa zbożowa. Zdrowa czy nie?

22 czerwca 2018 15:44

Myfitweb

Kawa zbożowa od lat była uważana jako zdrowszy zamiennik zwykłej kawy. Polecana dla kobiet w ciąży, mam karmiących, osób starszych, a nawet dzieci! Najnowsze badania przeczą temu – dziś mowa jest o tym, że kawa zbożowa wcale nie jest taka zdrowa…

Kawa zbożowa truje! Tak wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia. Napój ma o wiele więcej rakotwórczego akrylamidu niż tradycyjna mała czarna. A wszystko przez prażenie cykorii i buraka cukrowego – podczas tego procesu powstaje szkodliwa substancja.

Trening też Cię pobudzi! KUPUJ tanie wejściówki na siłownię - od 10 zł na Myfitweb.pl

Jak wskazują badania, osoby, które piją kawę zbożową regularnie są 25 razy bardziej narażone na szkodliwy akrylamid. Nie powinny po nią sięgać osoby, którym do tej pory polecało się picie zbożówki. Kobiety w ciąży, mamy karmiące, osoby starsze, dzieci, a także osoby z wysokim ciśnieniem powinny zrezygnować z kawy zbożowej.

Kawa zbożowa czy naturalna mała czarna
Teraz odpowiedź jest już pewna – lepiej wypić naturalną kawę. Ta wcale nie jest szkodliwa, a nawet wskazuje się na jej dobroczynne działanie. Wspomaga proces odchudzania, dodaje energii, poprawia krążenie krwi, jest źródłem antyoksydantów, jest dobra dla serca. Wskazuje się także, że zmniejsza ryzyko depresji, dobrze wpływa na stan wątroby, zapobiega chorobie Parkinsona. Osoby, które trenują powinny pić kawę przed ćwiczeniami – filiżanka małej czarnej będzie naturalnym pobudzaczem.

Oczywiście kawę należy pić w odpowiednich ilościach. Co za dużo to nie zdrowo, zaleca się 3-4 filiżanki kawy dziennie. Osoby, które są bardziej wrażliwe mogą zamienić kawę na naturalne napoje. Napar z imbiru, matcha, yerba mate. Pobudzająco działa także woda z octem jabłkowym.

Czytaj też: Co zamiast kawy? Wypróbuj naturalne zamienniki kawy

Myfitweb poleca

Myfitweb poleca

Tylko u nas

Obiekty w okolicy

Zobacz również

x