Regularne spożycie dobrej jakości olejów roślinnych przyczynia się do: opóźnienia procesów starzenia, obniża ciśnienie krwi, zapobiega otyłości, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne takie jak: choroba Parkinsona czy Alzheimera i zachorowania na nowotwory. Poza tym ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych maleje (spada poziomu triacylogliceroli i cholesterolu LDD). Chroni przed zachorowaniem na choroby psychiczne, w tym depresję.
Czytaj też: Jak schudnąć? Zdrowe odżywianie czas zacząć [dieta online]
Popularne w ostatnim czasie są oleje: lniany, rzepakowy, z lnianki i wiesiołka
Ten pierwszy powstaje ze starannie wyselekcjonowanych nasion lnu metodą tłoczenia na zimno. Charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, w tym wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Ma złocisty kolor i charakterystyczny, lekko goryczkowy smak, dzięki czemu stanowi doskonały dodatek do sałatek, surówek, dipów, sosów, past serowych, gotowanych warzyw i innych potraw na zimno.
Olej rzepakowy powstaje ze starannie wyselekcjonowanych odmian rzepaku również w procesie tłoczenia na zimno. Jest świetnym dodatkiem do surówek z kiszonej kapusty czy sałatki greckiej. Charakteryzuje się także wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3.
Olej z lnianki, zwany także rydzowym, uzyskiwany jest z nasion lnicznika siewnego metodą tłoczenia na zimno. Ze względu na swój wyrazisty smak polecany jest jako dodatek do pieczywa oraz przygotowywanych na zimno potraw mięsnych i rybnych. Olej z lnianki charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, w tym tłuszczów wielonienasyconych oraz wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3.
Niezwykłą rośliną jest wiesiołek. Ma szerokie spektrum zastosowania, dzięki czemu sprawdzi się w każdym domu. Jest prawdziwą skarbnicą mikroelementów. Zawiera magnez, cynk, selen, wapń oraz witaminę E. W jego nasionach znajduje się mieszanka wyjątkowo korzystnych składników, w tym niezwykle cennych kwasów tłuszczowych: linolowego i gamma-linolenowego. Najpopularniejszą postacią wiesiołka jest produkowany z niego olej. Olej z wiesiołka uzyskiwany jest z nasion metodą tłoczenia na zimno. Posiada delikatny smak i zapach. Może być wykorzystywany do sporządzania surówek, a także jako dodatek do dań mięsnych i rybnych podawanych na zimno. Olej z wiesiołka charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, w tym tłuszczów wielonienasyconych, do których należą kwasy omega-6.
Najzdrowszy olej do smażenia?
Olej z pestek winogron pochodzi z Włoch. Jego zaletą jest nieporównywalna z żadnym innym olejem właściwość zachowywania naturalnego smaku potraw na nim smażonych. W diecie śródziemnomorskiej jest powszechnie stosowany do sałatek, sosów, a także do smażenia i duszenia.
Zdrowy olej do smażenia to także ciesząca się niesłabnącą popularnością i uwielbieniem oliwa z oliwek. Dieta śródziemnomorska obfitująca w świeże warzywa, owoce, ryby oraz oliwę z oliwek jest uznawana za jedną z najzdrowszych diet świata. Oliwa z oliwek extra virgin z pierwszego tłoczenia od (np. od Oleofarm) to najwyższa kategoria oliwy z oliwek, uzyskiwana bezpośrednio z oliwek i wyłącznie za pomocą środków mechanicznych. Oliwa ta charakteryzuje się bogatym aromatem i owocowym smakiem oraz wysoką zawartością tłuszczów nienasyconych, w tym tłuszczów jednonienasyconych. Jest powszechnie stosowana do potraw na zimno. Świetnie sprawdza się jako dodatek do dań z makaronem, ryżem i owocami morza. Na oliwie z oliwek można również krótko podsmażać potrawy, maksymalnie do temperatury 180°C.
Który olej jest najzdrowszy? Na pewno olej z awokado. Olej ten kusi bogatym aromatem i łagodnym, owocowym smakiem. Wspaniale podkreśla potrawy przygotowane na zimno. Wszystkie wymienione oleje dostępne są w linii Oleje Świata.