Dieta Kwaśniewskiego ma dość kontrowersyjne zalecenia. Można stracić nawet 6 kilogramów w miesiąc wyzbywając się określonych produktów. Ograniczamy produkty o wysokiej zawartości węglowodanów i cukru, a jemy te o wysokiej zawartości białka i tłuszczów odzwierzęcego pochodzenia. Ważna jest zasada, zachowanie odpowiednich proporcji: 1 część białka na 3–3,5 części tłuszczu na 0,3–0,5 części węglowodanów.
KUPUJ TANIE WEJŚCIÓWKI NA SIŁOWNIĘ i do klubu fitness
Dieta Kwaśniewskiego wady i zalety
Najbardziej wartościowe tłuszcze w diecie Kwaśniewskiego to: masło, smalec, słonina, tłuste sery żółte, żółtka jaj, a także śmietana. Osoby, które zdecydują się na dietę muszą pamiętać żeby posiłki spożywać regularnie: 3 razy dziennie. Pilnować też trzeba ilości spożywanych płynów: pijemy wodę niegazowaną, minimum 2 litry dziennie. Ważna jest też aktywność fizyczna: więc albo chodzimy na siłownię, albo spacerujemy, jeździmy na rowerze. Minimum trzy razy w tygodniu. W diecie dr Kwaśniewskiego nie solimy potraw!
Dla ułatwienia komponowania codziennego jadłospisu mamy podział na dwie kategorie produktów. Produkty zabronione w diecie Kwaśniewskiego to: słodycze, sam cukier, ale także miód. Nie jemy też owoców, mąki, ryżu, kasz, ziemniaków, makaronów czy ciast. Nawet tych domowego wyrobu. Trzeba też zapomnieć o potrawach mącznych, roślinach strączkowych, napojach słodzonych i oczywiście o pieczywie.
Na co można sobie pozwolić będąc na diecie Kwaśniewskiego? Spożywamy jajka, tłuste mleko, tłuszcze zwierzęce, śmietanę, sery żółte, wieprzowinę, kaczki, gęsi, wędliny, tłuste ryby, grzyby, wodę niegazowaną czy inne napoje niesłodzone.
Dieta Kwaśniewskiego - skutki uboczne
Dieta dr Kwaśniewskiego, który był lekarzem wojskowym, pomaga walczyć z otyłością od 40 lat. Podzieliła środowisko dietetyków i specjalistów od zdrowego żywienia, ze wzglądu na produkty, na których jest oparta i wysoki poziom tłuszczu zwierzęcego, a niską zawartość białka. Problemem jest też zbyt mała ilość minerałów i witamin, co nie jest dobre szczególności dla kobiet (niska podaż cynku, magnezu czy żelaza). W tej diecie błonnik dostarczany jest jedynie z produktów roślinnych. Niektórzy uważają, że taki sposób odżywiania powoduje ryzyko miażdżycy i hipercholesterolemii (poprzez podwyższenie poziomu frakcji LDL cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi). Komitet Terapii Wydziału VI Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk uznał dietę dr Kwaśniewskiego za szkodliwą dla zdrowia.