Facebook Pixel

WITAJ NA MYFITWEB

Na Myfitweb kupisz tanie wejściówki oraz karnety umożliwiające wejście do wielu klubów. Z nami zaplanujesz dietę oraz trening.

Nie masz jeszcze konta?

LUB
POKAŻ

Wybierając „Zarejestruj się” akceptujesz Regulamin Myfitweb, Politykę prywatności oraz pliki cookies.

Który rodzaj jogurtu jest najlepszy?

17 lipca 2017 16:28

Jogurt zawiera ważne składniki odżywcze, takie jak białko i wapń. Ten tradycyjny wytwarza się przez dodanie dwóch kultur bakteryjnych do mleka, aby "sfermentować" laktozę do kwasu mlekowego. Tworzy się kwaśny smak i gęsta konsystencja. Jeśli jogurt zostanie schłodzony po fermentacji, bakterie pozostaną aktywne, a produkt można oznakować jako zawierający kultury "żywe" lub "aktywne", które są dobre dla jelit. Ale który jogurt jest najlepszy? Składniki takie jak pektyna i guma guar są zwykle oznaką produktu o słabszej jakości. Jeśli kupujesz jogurty smakowe, sprawdź zawartość cukru.

Który rodzaj jogurtu jest najlepszy? pixabay.com

Tłusty jogurt nie jest zły. Choć moda na produkty light trwa, to nie ma ona uzasadnienia w tym co mówią naukowcy. W badaniu opublikowanym w 2013 r. w skandynawskiej literaturze medycznej, w eksperymencie przeprowadzonym na ponad 1000 szwedzkich mężczyznach w wieku 40-60 lat, naukowcy stwierdzili, że ci, którzy spożyli duże ilości mleka, masła i śmietany, były znacznie mniej podatni na otyłość w okresie 12 lat w porównaniu do mężczyzn, którzy nigdy lub rzadko jedli wysokotłuszczowy nabiał. Okazuje się, że w większości badań mleko o wysokiej zawartości tłuszczu wiąże się z mniejszym ryzykiem otyłości. Istotną zaletą jogurtu o zwykłej zawartości tłuszczu jest to, że rzadko zawiera zagęszczacze i dodatki, które są stosowane w jogurcie „odchudzonym”.

KUPUJ TANIE wejściówki do klubów fitness i na siłownię!

Jogurt grecki jest gęstszy, bardziej kremowy i ma wyższe stężenie białka i mniejszą ilości laktozy (cukru). Jogurty greckie dostarczają więcej białka i mniej cukru niż normlane. Jednak proces, który tworzy grecki jogurt, powoduje produkt uboczny zwany kwasową serwatką, szkodliwą dla środowiska. Oczywiście musicie być uważni wybierając jogurt. Niektórzy producenci dodają skrobię i środki zagęszczające, takie jak kukurydza lub tapioka. Takich jogurtów nie polecamy.

A co z jogurtami owocowymi? Powinny być zdrowe, bo przecież zawierają owoce? Nic bardziej mylnego… Większość smaku w tych jogurtach pochodzi z dodatku cukru i substancji słodzących. Jeśli chcesz smakowity jogurt owocowy i możesz sobie pozwolić na dodatkowe kalorie, poszukajcie marek, które mają krótkie, łatwe do wymawiania listy składników: tylko mleko, cukier lub inne naturalnie występujące substancje słodzące, takie jak syrop klonowy lub miód, owoce i aktywne kultury bakterii. Trzymaj się z dala od czegokolwiek, co zawiera syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy.

Uważnie trzeba też podchodzić do jogurtów o niskiej zawartości tłuszczu lub bez tłuszczu. Niestety, jakość odżywcza jogurtu może być zmniejszona, jeśli producent dodaje zagęszczacze i substancje słodzące, aby zastąpić smak i fakturę utraconą z usuniętym tłuszczem. Wybierając jogurt o niskiej lub nietłustej zawartości, poszukaj krótkiej listy składników. Taki jogurt powinien zawierać odtłuszczone mleko i żywe kultury bakterii. Wersje „low fat” mogą zawierać inne porcje produktów mlecznych, w tym śmietanę, maślankę i odtłuszczone mleko, aby uzyskać idealną teksturę: te składniki nie są złe. Większość jogurtów light zawiera pektyny, które występują naturalnie między ścianami komórek owocowych i warzywnych. Producenci stosują je do zagęszczania jogurtu.

Czytaj też: Fitnessowe cele, dla których warto trenować! Zrobisz to?

Na sklepowych półkach pełno jest jogurtów do picia. Są podobne w składzie do standardowych jogurtów, ale większość jest aromatyzowana, smakowa i słodzona. W jogurcie laktoza - naturalnie obecna w mleku - zapewnia słodycz. Ale w większości „przyprawionych” jogurtów cukier dodaje się jako sacharozę, fruktozę lub syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy. Na plus jest to, że niektóre jogurty do picia zawierają żywe probiotyki, które poprawiają kondycję układu trawiennego i mogą przynieść inne korzyści, takie jak poprawa systemu immunologicznego. Gdy kupujesz jogurt do picia, szukaj takiego, który ma krótki skład: kultury mleka i bakterii i unikaj dodatków, takich jak modyfikowana skrobia spożywcza, naturalne lub sztuczne smaki i pektyny.

Czy są tu fani kefiru? Ten sfermentowany napój mleczny podobny jest do jogurtu. Kefir wytwarza się przez zaszczepienie mleka mieszaniną mikroorganizmów znaną jako "ziarna kefiru". Są to bakterie kwasu mlekowego i paciorkowce używane do wytwarzania jogurtów, a także drożdży i bakterii kwasu octowego. Podobnie jak w jogurcie, składnikami kefiru są: mleko i bakterie. Zawiera podobną ilość białka, wapnia i witaminy D. Kefir jest ceniony ze względu na silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe i regulujące układ odpornościowy.


Kupuj tanie wejściówki i multikarnety

Wybieraj kluby fitness, siłownie i baseny z naszej ogólnopolskiej bazy

  • siłownie
  • zajęcia fitness
  • baseny
  • inne obiekty sportowe

Kup karnet lub wejściówkę

  • Kluby
  • Zajęcia
  • Baseny
  • Inne

Myfitweb poleca


Mata do akupresury Pranamat ECO. Na ból pleców, głowy, poprawę samopoczucia

artykuł


Krav maga: trening, który nauczy walki i samoobrony

artykuł


20-minutowy trening całego ciała z Mel B [WZMOCNISZ I WYRZEŹBISZ MIĘŚNIE]

artykuł


Jesz zdrowo i nadal nie możesz schudnąć? A może…

artykuł


Sprawdź, co się dzieje z Twoim organizmem po wypiciu słodkiego napoju

artykuł


Oliwa z oliwek, sery, wino. Co przywieźć z wakacji?

artykuł

Dołącz do nas

Zobacz także

Dieta

Detoks od kawy: ile trwa odwyk od kawy?

Dieta

Jak przestać jeść słodycze? 5 PROSTYCH rad od dietetyka

Dieta

Jaka dieta jest najlepsza? Eksperci wybrali trzy diety 2019 roku

Forma na lato. Na te zajęcia koniecznie wybierz się w wakacje

artykuł


Karnet na najlepsze siłownie w Warszawie. Zalety Myfitweb Open

artykuł


Ciasto z buraków, a może z fasoli? Tak, musisz tego spróbować

artykuł


Lato w pełni! Nie kupujesz karnetu? Kup wejściówkę do 60 proc. taniej u nas

artykuł


5 sposobów na wiosenne przesilenie

artykuł


FIWE 2018: największe targi fitness & wellness w Polsce [program, debiuty, wystawcy]

artykuł