Sprawne stawy a treningi. Jak zadbać o stawy?

03 lipca 2018 16:31

Myfitweb

Prowadzisz aktywny styl życia? Nie możesz żyć bez sportu albo chcesz spróbować nowych wyzwań treningowych? To świetna decyzja. Kiedy ćwiczysz, trenujesz, biegasz zadbaj o swoje zdrowie. Przygotuj się do tego, a unikniesz kontuzji i przeciążeń układu ruchu. Tu ważna jest też dieta i suplementacja.

Sprawne stawy a treningi. Jak zadbać o stawy?
Collaflex na stawy. Collaflex Sport

Ważna rola chrząstki stawowej
Podczas intensywnego treningu można odczuwać dyskomfort związany ze „ścieraniem się” chrząstki stawowej. Zmagają się z nimi przede wszystkim osoby starsze, ale problem coraz częściej pojawia się u osób młodszych, szczególnie tych intensywnie uprawiających sport, gdzie dochodzi do silnej eksploatacji stawów. Dlaczego chrząstka stawowa jest tak ważna? Chrząstka stawowa nazywana tkanką łączną pokrywa zakończenia kości. Jej głównym składnikiem budulcowym jest kolagen typu II, glikozaminoglikany (kwas hialuronowy, siarczan chondroityny), a także w mniejszym stopniu proteoglikany oraz inne białka. Składniki te tworzą tzw. macierz międzykomórkową, która wypełnia przestrzenie międzykomórkowe. Dzięki temu tkanka posiada wiele zalet. Należą do nich, między innymi, odporność na tarcie i amortyzacja wstrząsów. Dodatkowo w strukturach chrząstki potrafi jednocześnie zajść proces rozkładu uszkodzonych włókien i ich odbudowy.

Kupuj wejściówki NA SIŁOWNIĘ I DO KLUBU FITNESS aż do 60% taniej - bez umowy i stałych opłat

Intensywny wysiłek fizyczny a zużywanie się chrząstki stawowej
Niestety te dwa procesy jakimi są rozkład i odbudowa włókien może zostać w pewnym momencie zachwiany. Dyskomfort związany ze stawami występuję zarówno u zawodowców, którzy trenują regularnie, jak i u osób uprawiających sporty amatorsko. Dlaczego? Podczas intensywnych treningów dochodzi do „ścierania chrząstki” a niestety ich odnowa nie odbywa się tak szybko. W przypadku tej drugiej grupy wpływ ma przede wszystkim złe przygotowanie do treningu lub przeforsowanie, które pojawia się po zbyt intensywnych ćwiczeniach, niepoprzedzonych rozgrzewką.

Wiek a chrząstka stawowa
Obecnie co trzecia osoba powyżej 40. roku życia odczuwa dyskomfort związany ze stawami. U osób starszych jest to tak zwany etap „zużycia stawów”. Dochodzi w tym okresie do trwałych uszkodzeń chrząstki, przez co zdecydowanie trudniej jest naprawić ich strukturę ze względu na obniżenie tempa metabolizmu. Z wiekiem ubywa składników chrząstki, niestety jest to nieuniknione, dlatego trzeba wspomagać jej regenerację, aby cieszyć się ruchomością stawów jak najdłużej.

Suplementacja jest wsparciem dla stawów
Wiek, intensywna aktywność fizyczna albo nieprawidłowy styl życia to jedne z czynników wpływających na uczucie dyskomfortu związanego ze stawami. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie bezpieczeństwa - w tym odpowiednie przygotowanie do treningów oraz suplementacja w postaci składników naturalnych występujących w chrząstce stawowej.

Oprócz odpowiedniej diety i przygotowania warto zaopatrzyć się w preparaty zawierające kolagen, który wspomaga regenerację stawów. Na uwagę zasługuje np. Collaflex. Suplement diety pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowiej pracy stawów. Posiada w swoim składzie Collatrin®, który zawiera składniki macierzy międzykomórkowej tkanki chrzęstnej: kolagen typu II, siarczan chondroityny oraz kwas hialuronowy. Zawiera także witaminę C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki. Ponadto witamina C pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Na rynku dostępny jest też Collaflex Sport, czyli wersja dla osób aktywnych fizycznie, dbających o utrzymanie prawidłowej kondycji chrząstki, ścięgien i więzadeł.

Czytaj też: Kolagen - ważny i potrzebny [WŁAŚCIWOŚCI, JAKI KOLAGEN JEST NAJLEPSZY?]

Tylko u nas

Zobacz również

Pracodawca

Musclemania Poland: zaprezentuj swoją metamorfozę

Pracodawca

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko ma 4 czy 14 lat, może koszystać z odpowiednich

Pracodawca

Balet dla dzieci: jakie korzyści dają dziecku zajęcia taneczne?

Tylko u nas

Zadbaj o zdrowie

x