Dlaczego owoce jagodowe powinny być cały rok na naszym stole? Przede wszystkim, że dzięki temu, że jest ich ogromny wybór to ułatwiają nam urozmaicanie codziennej diety. Jest to bardzo ważne – czym więcej różnych produktów w naszym jadłospisie tym mniejsze ryzyko niedoborów pokarmowych. Po drugie owoce jagodowe dostarczają dużo witamin i składników mineralnych, a także działające antynowotworowo – związki antyoksydacyjne. Można by nawet zaryzykować twierdzenie, że owoce jagodowe to kategoria „super żywności”. Czarne porzeczki i aronia to prawdziwy lider jeśli chodzi o dostarczanie witaminy C.
ZAMIAST KARNETU - KUPUJ TANIE wejściówki na siłownię i do klubu fitness!
Swój kolor owoce jagodowe zawdzięczają związkom, które mają działanie antyoksydacyjne. Czym barwniejszy, ciemniejszy owoc tym lepsze działanie spowalniające starzenie się organizmu, a także powstawanie komórek rakowych.
Jedząc świeże owoce jagodowe możemy być spokojniejsi o wzrost stężenie cukru po posiłku. Podnosi się on wolniej w porównaniu z posiłkiem składającym się z bananów czy gruszek, winogron. Dzieje się tak, gdyż owoce jagodowe mają z reguły mniejszą zawartość cukrów prostych, a jednoczesnej zawierają dość dużą dawkę błonnika pokarmowego. Truskawki, poziomki, jagody to produkty niskoenergetyczne. Można ich zjeść nieco więcej bez obawy o nadmiary przyrost masy ciała.
Owoce jagodowe – a szczególnie jagody czarne – działają bardzo korzystnie na oczy, a właściwie na plamkę żółtą, która w raz z wiekiem może ulegać zwyrodnieniu prowadząc do ślepoty. Luteina i zeaksantyna, którą najczęściej znamy w suplementów diety, hamuje w pewnym stopniu procesy zwyrodnieniowe. Dlaczego więc nie jeść owoców jagodowych i łączyć przyjemne z pożytecznym.
CZYTAJ TEŻ: 11 ZASAD grillowania na diecie. Trzymaj się ich A NIE PRZYTYJESZ
Co zrobić poza sezonem? W zimie, na jesieni czy na wiosnę potrzebujemy dużych dawek witamin i składników mineralnych. Owoce jagodowe warto zatem dodać do codziennego jadłospisu w postaci suszonej, liofilizowanej czy mrożonej. Można je połączyć z muesli, jogurtem, mlekiem, kefirem czy nawet dodać do sałatki warzywnej. A czy jeść maliny w ciąży? Odpowiedź jest prosta: tak!
Ewa Ceborska-Scheiterbauer