Siemie lniane: właściwości. Te ziarenka mają moc!

16 października 2018 12:58

Myfitweb

Siemie lniane to prawdziwe polskie super food. Warto je dodać do potraw, które codziennie jemy. Od koktajli, przez sałatki, do dań obiadowych. Z ziaren można też przygotowywać napary. Siemie lniane - jak pić wywar?

Siemie lniane: właściwości

Siemie lniane na zaparcia, siemie lniane odchudzanie, siemie lniane na żołądek – zastosowań super food jest wiele. Siemie lniane - jak stosować? Przygotowanie jest bardzo proste. 


Siemie lniane: właściwości małych ziarenek

Nasiona lnu zwyczajnego to zielarski środek leczniczy. Malutkie, płaskie nasionka mają niezywkłą moc. Po zalaniu wodą pęcznieją i otaczają śluzem. To oleiste ziarna, tworzy się z nich olej lniany. Żółtawy, cierpki w smaku olej jest bardzo zdrowy. 

Ćwiczenia na brzuch: zbuduj swój sześciopak

Siemię lniane używane jest w medycynie naturalnej na różnego rodzaju dolegliwości. Łagodzi schorzenia układu pokarmowego, oddechowego. Działa osłonowo i stabilizuje. W nasionach zawarte są białka z korzystnym zestawem aminokwasów. Działa oczyszczająco, przeciwdziała zaparciom, leczy biegunki. Cenione przy nieżytach, owrzodzeniach, nadkwasotach. Dostarcza wielu wartościowych substancji, mikroelementów. Obniża poziom złego cholesterolu LDL. Wskazane w profilaktyce przeciwnowotworowej


Siemie lniane: jak stosować?

Siemie lniane - jak parzyć? Ziarenka możemy namoczyć w wodzie aż napęcznieją i otoczą się śluzem. Spożywamy też rozgniecione. Siemie nie ma smaku, jest neutrale, może być dodatkiem do wielu potraw. Tak przygotowane nadaje się do spożycia.


Olej lniany: używaj na zdrowie

Z ziaren siemienia wytwarzany jest także olej lniany. Do spożywania tylko i wyłącznie na zimno. Może być dodatkiem do sałatek, pieczywa. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien spożywać od 2 do 6 łyżek oleju lnianego dziennie. Aby cieszyć się wysoką zawartością składników oleju lnianego, należy przestrzegać zasad jego przechowywania: olej lniany powinien być trzymany w lodówce, w szczelnie zakręconej butelce. Oleju lnianego nie należy używać do smażenia, pieczenia czy innych form obróbki termicznej, gdyż straci on swoje cenne właściwości. Można nim jednak polewać dania przygotowane na ciepło i dodawać go do zup.

Jak zatem wykorzystać bogactwo oleju lnianego w domu? Olejem lnianym można zastępować wszelkie tłuszcze, jak oleje lub oliwy stosowane na zimno, np. w sałatkach czy surówkach łyżeczką oleju lnianego można posmarować chleb - zamiast masła czy margaryny. Olej lniany słynie z zastosowania w tzw. paście budwigowej. W skład pasty wchodzi chudy twaróg (weganie mogą zastąpić go tofu), 5–6 łyżek oleju lnianego oraz opcjonalnie kilka łyżek jogurtu lub kefiru, które należy zmiksować do uzyskania gładkiej konsystencji. Pastę można dowolnie przyprawiać i podawać z różnymi dodatkami. Na bazie oleju lnianego można przygotować domowy majonez. Wystarczy zmiksować go na jednolitą masę z tradycyjnymi składnikami (żółtka jaj, musztarda, cytryna). innym przysmakiem, w którym sprawdzi się olej lniany, jest masło orzechowe. W tym przypadku trzeba połączyć w jednolitą masę olej, orzechy i miód. Tak przygotowane masło orzechowe przechowujemy w szklanym pojemniku w lodówce.

Wprowadzenie oleju lnianego do własnej kuchni zapewni dodatkowe walory smakowe i bezcenną dawkę zdrowych tłuszczów. Zawarte w nim kwasy omega-3 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a zdrowa dieta z ich udziałem pozwoli uniknąć wielu dolegliwości.


Myfitweb poleca

Myfitweb poleca

Tylko u nas

Obiekty w okolicy

Zobacz również

x