Artur Topolski: Dieta to 70 procent sukcesu [WYWIAD]

23 czerwca 2017 20:13

Myfitweb

Artur Topolski prowadzi popularny blog o zdrowiu i naturalnym odżywianiu. Jest dietetykiem z wykształcenia. Na Facebooku ma ponad 200 tysięcy fanów, a jego posty mają tysiące lajków. - Niestety nie ma jednej złotej zasady, która sprawi, że będziemy żyć zdrowo i aktywnie - mówi w rozmowie z nami i zdradza, jak dba sam o siebie.

Pana wpisy na blogu i Facebooku cieszą się w sieci dużą popularnością. Polacy zaczęli bardziej zwracać uwagę na swoje zdrowie?
Zdecydowanie tak. W ciągu ostatnich lat możemy zauważyć coraz więcej programów w telewizji, czy radiu, które skupione są właśnie na zdrowym, prawidłowym odżywianiu. Świadomość Polaków o żywieniu zdecydowanie rośnie, a potwierdzeniem tego jest coraz większa ilość Eko produktów w sklepach, a nawet dużych marketach. Ponadto możemy zaobserwować większy odsetek ludzi uprawiających sport.

WEJŚCIÓWKI na siłownię do 60 proc. taniej. Szukaj zajęć w swoim mieście w naszej bazie!

O co głównie Pana pytają, z czym piszą, zgłaszają się za pomocą mediów społecznościowych?
Przede wszystkim czytelnicy piszą do mnie z pytaniami o dietę lub krótką poradę dietetyczną. Ostatnio coraz częściej pojawiają się pytania, jak rozróżnić zdrową i ekologiczną żywność od tej standardowej, a także jakie są różnice w wartościach odżywczych. Zdarzają się również osoby, które proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego suplementu diety, który nie będzie zawierał barwników, czy konserwantów.

Dieta to podstawa zdrowia, wiadomo. Ale jaka? Co Pan rekomenduje swoim Czytelnikom czy też klientom?
Przede wszystkim dieta musi być odpowiednio zbilansowana pod daną osobę. Nie udzielam diet bardzo rygorystycznych, które głównie polegają na odwodnieniu organizmu. Co prawda wtedy efekty są świetne, tylko niestety taka metoda odchudzania jest bardzo niezdrowa i daje krótkotrwały efekt. Diety, które układam dla klientów, są tworzone indywidualnie pod daną osobę, tak aby każdy zestaw z menu posiadał odpowiednią ilość witamin i minerałów niezbędną organizmowi. Oczywiście w dietę wchodzi odpowiednia ilość białka, węglowodanów, tłuszczy oraz błonnika. Wartość energetyczna dobierana jest w zależności od tego, co klient chce osiągnąć np. odchudzanie, przybranie na masie. Poza dietą można również otrzymać plan treningowy, który układany jest przez trenera personalnego. Zestaw ćwiczeń dobierany jest na podstawie wieku, umiejętności, a nawet chorób klienta.

SPRAWDŹ: Nauli, czyli najbardziej szalona poza jogi [JAK JĄ ZROBIĆ?]

A aktywność fizyczna jest tak samo ważna?
Tak, aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia każdy z nas powinien mieć dziennie przynajmniej 30-60 minut umiarkowanej aktywności fizycznej. Wszelki wysiłek fizyczny przyspiesza proces odchudzania. Warto również powiedzieć, że aktywność fizyczna znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, do których należy między innymi nadciśnienie, czy cukrzyca. Ponadto wszelka aktywność fizyczna redukuje ilość tkanki tłuszczowej, wzmacnia serce, obniża ciśnienie, poprawia układ krwionośny, podwyższa tzw. dobry cholesterol HDL, a także poprawia pamięć krótkotrwałą.

Jak skutecznie schudnąć… Pytanie klucz. Co Pan radzi?
Przede wszystkim dieta, która będzie odpowiednio zbilansowana dla danej osoby. Dieta to 70 procent sukcesu. Ponadto warto podjąć regularny wysiłek fizyczny, który w znacznym stopniu pomoże nam w odchudzaniu. Poza dietą powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad, do których należy jedzenie od 4 do 5 małych posiłków dziennie w regularnych odstępach czasowych, picie około 2l niesłodzonych napojów, unikanie wyrobów cukierniczych, spożywanie większej ilości warzyw i owoców, jedzenie błonnika, ograniczenie tłuszczów zwierzęcych, ostatni posiłek nie powinien być spożywany później niż 3 h przed snem, a także należy unikać cukru, którego praktycznie każdy z nas nadużywa. To tylko kilka najważniejszych zasad, a kluczem w odchudzaniu jest indywidualna dieta.

Skąd czerpie Pan tematy do artykułów?
Przede wszystkim często czytam National Center for Biotechnology Information, czyli internetową bibliotekę, w której znajdziemy dziesiątki tysięcy badań naukowych nad substancjami wchodzącymi w skład żywności, czy ziół. Są to badania bardzo szczegółowe, które wykonywane są w warunkach klinicznych na pacjentach na zasadzie randomizacji. Takie badania najczęściej są wykonywane przez zagraniczne Uniwersytety. Jeśli natrafię na ciekawe badanie, które ukazuje wysoką skuteczność działania produktu, to staram się takie badanie szczegółowo opisać i przedstawić w artykule. Kolejnym źródłem, z którego czerpię pomysły na tematy artykułów, to czytelnicy. Często zgłaszają chęć przeczytania artykułu na dany temat.

Czy często zdarza się, że Czytelnicy proszą o prywatną poradę na temat dolegliwości?
Obecnie nie prowadzę prywatnych porad, a jeśli chodzi o porady internetowe, to tak zdarzają się takie osoby, które chciałyby, abym pomógł im przy danej dolegliwości. Czy otrzymają ode mnie poradę, czy też nie zależy od tego, co się dzieje z ich zdrowiem. Nie pomagam przy żadnych poważniejszych chorobach, a jeśli takowa osoba się do mnie zgłosi, to zalecam udanie się do odpowiedniego lekarza.

ZOBACZ TEŻ: Facebooka Artura Topolskiego śledzi ponad 200 tysięcy fanów. Dołącz do nich!

Jak Pan, prywatnie dba o zdrowie?
Przede wszystkim jem pełnowartościowe produkty, które są bogate w witaminy i minerały. Unikam przetworzonych produktów. Dbam o prawidłowy poziom witaminy D, której niestety większość Polaków ma niedobór ze względu na kąt padania promieni słonecznych. Tylko latem nie przyjmuję witaminy D, wtedy w zupełności wystarczy 1-2h w ekspozycji promieni słonecznych. Każdego dnia piję od 2 do 2,5 l wody, najczęściej jest ona filtrowana przez odpowiedni filtr redukujący zawartość ołowiu, rtęci, kadmu oraz chloru. Wybierając produkty śniadaniowe, obiadowe kieruję się składem, staram się sięgać po te organiczne, które nie mają konserwantów, sztucznych barwników, czy aromatów. Od małego dziecka uwielbiałem niemal każdy sport i do dziś zostało to we mnie. Staram się każdego dnia mieć wysiłek fizyczny pod różną postacią od biegania, jeżdżenia na rowerze po grę w tenisa ziemnego, czy piłkę nożną. Staram się również spać około 7-8 h, czyli niezbędną ilość potrzebną do prawidłowej regeneracji organizmu. Nie palę i nie piję alkoholu oraz wykonuję badania kontrolne raz na rok.

Złota zasada, którą należy się kierować chcąc żyć aktywnie i zdrowo?
Niestety nie ma jednej złotej zasady, która sprawi, że będziemy żyć zdrowo i aktywnie. W celu osiągnięcia takiego stylu życia trzeba mieć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt zasad. Pokrótce mogę wymienić: unikanie przetworzonej żywności, jedzenie więcej warzyw i owoców, unikanie cukru, niejedzenie nocą, czy przed snem, nie palić, unikać alkoholu, jeść regularnie 4-5 razy dziennie w małych porcjach, pić około 2l wody, unikać żywności z konserwantami, barwnikami, czy sztucznymi aromatami oraz mieć codziennie odpowiednią ilość wysiłku fizycznego.


Zajrzyj na blog arturtopolski.pl


Myfitweb poleca

Myfitweb poleca

Tylko u nas

Obiekty w okolicy

Zobacz również

x