Facebook Pixel

WITAJ NA MYFITWEB

Na Myfitweb kupisz tanie wejściówki oraz karnety umożliwiające wejście do wielu klubów. Z nami zaplanujesz dietę oraz trening.

Nie masz jeszcze konta?

LUB
POKAŻ

Wybierając „Zarejestruj się” akceptujesz Regulamin Myfitweb, Politykę prywatności oraz pliki cookies.

Czy wiesz, co jeden kieliszek wina robi z Twoim mózgiem?

17 lipca 2017 12:34

Umiarkowane picie alkoholu było kiedyś uważane za dobre dla naszego organizmu, ciała i mózgu. Mówiono, że redukuje stres, poprawia krążenie i reguluje przepływ krwi do serca. Ba! Czytaliśmy nawet, że kieliszek wina dziennie, jest jak godzina ćwiczeń. Niedawno przeprowadzone badania niestety nie potwierdzają tej tezy. Co z nich wynika?

Czy wiesz, co jeden kieliszek wina robi z Twoim mózgiem? pixabay.com

Zgodnie z nowymi badaniami opublikowanymi w brytyjskim magazynie medycznym, umiarkowane spożywanie alkoholu (odpowiednik jednego kieliszka wina dziennie oraz nieco więcej w weekendy) może powodować pewne zmiany w mózgu. Zmiany te obejmują trzy razy większe ryzyko atrofii hipokampalnej prawostronnej (rodzaj uszkodzenia mózgu, który może wpływać na nawigację przestrzenną i potencjalnie prowadzić do choroby Alzheimera i otępienia) niż u osób, które nie piją alkoholu wcale.

NIE KUPUJ KARNETU NA SIŁKĘ! WEJŚCIÓWKI na zajęcia fitness, siłownię i basen od 15 złotych. Także w Twoim mieście! SPRAWDŹ TU!

Badanie, w którym udział wzięło 550 uczestników, stwierdziło także, że największy spadek umysłowy był wśród osób pijących wręcz nałogowo (ci, którzy wypijali dwie lampki wina lub piwa każdego dnia). Spadek ten dotyczył ich "leksykalnej płynności", czyli zdolności wymieniania wielu słów zaczynając od tej samej litery w krótkim czasie. Osoby te miały też problem z szybkim przetwarzaniem myśli.

- Wiedzieliśmy, że picie dużej ilości alkoholu przez dłuższy okres czasu jest złe dla zdrowia mózgu, ale tego się nie spodziewaliśmy – mówią autorzy badania w rozmowie z The Guardian. To, że osoby umiarkowanie pijące narażone są na utratę zdrowia, zaskoczyło badaczy najbardziej.

Spośród osób, które nie piły wcale, 35 procent miało skurcz po prawej stronie części hipokampowej mózgu - w porównaniu do 77 procent osób pijących regularnie, którzy mieli podobny skurcz. Dla umiarkowanie pijących, liczba ta wyniosła 65 procent.

ZOBACZ TEŻ: Fitnessowe cele, dla których warto trenować! Zrobisz to?

Nie jest to pierwsze badanie, w którym pod lupę wzięto „jeden kieliszek wina dziennie”. Badanie opublikowane miesiąc temu stwierdziło, że taka dawka trunku może również zwiększyć ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet.

Powyższe badania mogą być dobrą okazją do ponownego przyjrzenia się naszym alkoholowym nawykom. Być może za bardzo wzięliśmy sobie do serca, że jedna lampka wina nie zaszkodzi, a nawet ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli dalsze badania potwierdzą, że umiarkowane spożywanie alkoholu prowadzi do spadku funkcji poznawczych, nie wszystkie nadzieje stracone. Naukowcy twierdzą, że odzyskanie funkcji mózgu (wraz z odrodzeniem nowych komórek mózgowych) jest możliwe w ciągu roku alkoholowej abstynencji. Są też inne korzyści z odstawienia trunków na dobre. Np. zmniejszone ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, zapalenia trzustki, problemów z trawieniem, udaru mózgu, depresji i lęku. Na zdrowie!


Kupuj tanie wejściówki i multikarnety

Wybieraj kluby fitness, siłownie i baseny z naszej ogólnopolskiej bazy

  • siłownie
  • zajęcia fitness
  • baseny
  • inne obiekty sportowe

Kup karnet lub wejściówkę

  • Kluby
  • Zajęcia
  • Baseny
  • Inne

Myfitweb poleca


Jak zacząć ćwiczyć jogę?

artykuł


Trenerka Katarzyna Dziurska w kolejnej odsłonie akcji Fake Off

artykuł


Ta kulturystka i trenerka udowadnia, że na zmiany nigdy nie jest za późno!

artykuł


Co NAPRAWDĘ jest we frytkach z Mc Donalda. Przeczytaj to sam, bo innym nie uwierzysz

artykuł


ESP, Europe Sport Power w Krakowie, 17 i 18 lutego 2018. Tu spotyka się branża fitness

artykuł


CRIVIT W LIDLU. Urządzenia do treningu kupisz od 20 września

artykuł

Dołącz do nas

Zobacz także

Lifestyle

Prezenty świąteczne dla pracowników. Pomysły na oryginalne upominki

Lifestyle

Karty sportowe dla pracowników to najbardziej popularny benefit pozapłacowy

Lifestyle

Musclemania Poland: zaprezentuj swoją metamorfozę

ExumaGym. Ekskluzywny klub fitness w budynku The Tides w Warszawie

artykuł


Body positive: co to jest i kogo dotyczy?

artykuł


Oleje w diecie. Który olej jest najzdrowszy?

artykuł


Trenerka fitness pokazała swój… cellulit. I zaczęła się burza [ZDJĘCIA]

artykuł


Modelki w bieliźnie w sesji bez Photoshopa dla Aerie. Tylko naturalne kształty!

artykuł


Joga nago coraz bardziej popularna. ZOBACZ TE ZDJĘCIA

artykuł