Suszone morele to niezwykle bogate źródło magnezu. Magnez to natomiast pierwiastek odpowiedzialny m.in. za prawidłową pracę układu nerwowego. Dzięki niemu stresy dnia codziennego przechodzimy łatwiej. Jeśli jednak pijemy dużo czarnej kawy, prowadzimy stresujący tryb życia, a nasza dieta ma wiele do zarzucenia to naturalny magazyn magnezu w organizmie ulega powolnemu wyczerpaniu. Pierwszym objawem braków jest drganie powieki, łatwość wpadania w negatywne emocje czy nasilony zespół napięcia przedmiesiączkowego u kobiet. Dlatego – Drodzy Czytelnicy – jedzmy suszone morele, a nasze życie będzie łatwiejsze.
KUPUJ tanie wejściówki na siłownię i zajęcia fitness! Zapłacisz do 60 proc. mniej
Suszone morele to także źródło cennego beta-karotenu. Jest to związek odpowiedzialny za zmiatanie wolnych rodników w naszym organizmie. Wolne rodniki – dla przypomnienia – to reaktywne cząsteczki, które lubią wyrządzać dużo szkód w naszych organizmach prowadząc m.in. do uszkadzania materiału genetycznego, a także do przyśpieszonego procesu starzenia.
Suszona żurawina to idealne remedium na wszelkie kłopoty z układem moczowym. Jeśli często cierpisz na zapalenie pęcherza moczowego (choroba ta zwana jest często także chorobą miesiąca miodowego), kanalików nerkowych wybierz suszone żurawiny. Ich spożywanie zapobiega przyklejaniu się patogennych bakterii do ścianek układu moczowego, a tym samym uniemożliwia ich rozwój. Często działają skuteczniej od leków.
Suszone śliwki to owoce stosowane od wieków przez nasze babcie jako środek ułatwiający wypróżnianie. Jeśli więc nie odwiedzasz przynajmniej raz dziennie miejsce, gdzie nawet król chadza pieszo to dodaj do swojej mieszanki musli suszone śliwki.
CZYTAJ TEŻ: Co jeść żeby mieć płaski brzuch? Te 8 produktów
Suszone daktyle to produkt, który w wielu afrykańskich regionach jest podstawowym źródłem energii i białka. Dzięki bardzo wysokiej wartości odżywczej już ich niewielki dodatek wprowadza do twojego codziennego jadłospisu dość dużo dobrego. Owoce te (zarówno w wersji suszonej, jak i świeżej) są bowiem dobrym źródłem potasu, żelaza, wapnia i magnezu, a także prowitaminy A.
Suszone jabłka i gruszki to specjalność naszych, polskich regionów. Można je wykorzystywać jako bogate źródło pektyn, które to wpływają korzystnie na pracę przewodu pokarmowego. Ponadto są dobrym źródłem antyoksydantów, które zmniejszają negatywne działanie wolnych rodników.
Suszone owoce: Zdrowe, ale kaloryczne
Pamiętajmy jednak, że niezależnie od tego, jakie suszone owoce wybierzemy jest to dość skoncentrowane źródło energii. Jedząc je w dużych ilościach możemy liczyć się ze zbytnim zwiększeniem się masy ciała. Dlatego też traktujmy je jako dodatki smakowe do płatków śniadaniowych, do deserów (wówczas możemy dodać mniej niezdrowego cukru) lub zamiast tradycyjnych słodyczy, a będą działały na korzystnie na nasze zdrowie.
Ewa Ceborska-Scheiterbauer
Zobacz, jak wygląda 70-letnia kobieta, która od 28 lat nie je cukru!