Facebook Pixel

WITAJ NA MYFITWEB

Na Myfitweb kupisz tanie wejściówki oraz karnety umożliwiające wejście do wielu klubów. Z nami zaplanujesz dietę oraz trening.

Nie masz jeszcze konta?

LUB
POKAŻ

Wybierając „Zarejestruj się” akceptujesz Regulamin Myfitweb, Politykę prywatności oraz pliki cookies.

Trening TRX. Co to jest i jakie efekty dają ćwiczenia?

03 sierpnia 2017 17:51

Czym są liny, taśmy czy też pasy TRX? Jest to rewolucyjny przyrząd do ćwiczeń, na którym może trenować każdy. Praktycznie wszędzie, gdzie jest tylko możliwość umocowania TRX.

Trening TRX. Co to jest i jakie efekty dają ćwiczenia? pixabay.com

Początki lin do ćwiczeń, gdzie wykorzystujemy własną masę ciała związane są z treningiem żołnierzy armii amerykańskiej. Jeden z komandosów Randy Hetrick wpadł na pomysł jak żołnierze, którzy bardzo często zmieniają miejsce pobytu i często stacjonują w polowych warunkach (gdzie na próżno szukać tradycyjnego sprzętu z siłowni) mają utrzymać dobrą formę fizyczną. Do ćwiczeń wykorzystywał pasy od karabinów, które łączył i dodawał do nich uchwyty na ręce oraz metalowe zaczepy. Tak zrodził się TRX. Pomysł komandosa został podchwycony, a my coraz chętniej z niego korzystamy.

TRENING TRX z taśmami na siłowni. SZUKAJ zajęć TRX w swoim mieście i kupuj tanie wejścówki

Dziś taśmy są wykonywane z polimeru a uchwyty na ręce są pokryte albo gumą albo mocniejszą gąbką. Jest też możliwość regulacji długości taśm co sprawia, że bez względu na różne parametry fizyczne każda osoba może na nich ćwiczyć. Tworząc taśmy do ćwiczeń były komandos stworzył również szereg treningów, które można wykonywać na owych taśmach. TRX zrobił bardzo duże wrażenie wśród amerykańskich sportowców, jak i właścicieli klubów fitness i siłowni.

TRX, na czym dokładnie polega tzw. trening w zawieszeniu?
Posługując się taśmami TRX wykorzystujemy własną masę ciała oraz siłę grawitacji. Na tym jednym urządzeniu możemy śmiało przeprowadzić cały trening obwodowy, w którym będą zawarte ćwiczenia na wszystkie grupy mięśniowe. Możemy na nim wykonać trening na spalanie tkanki tłuszczowej, ale też skupić się na sile oraz wytrzymałości.

Najważniejsze zalety treningu w zawieszeniu są takie, że sami możemy ustalić obciążenie z jakim będziemy ćwiczyć. Co to oznacza? Chodzi dokładnie o to, że wykonując przykładowo pompki na TRX ustawieniem nóg decydujemy jaki mamy kąt nachylenia a co za tym idzie im bardziej pochylamy się ku ziemi tym ciężej będzie nam się wykonywało to ćwiczenie.

Dużym plusem taśm do treningu jest możliwość ćwiczenia na nich praktycznie wszędzie. Możemy pójść do parku znaleźć odpowiednie drzewo i już mamy siłownię w plenerze. Również w domu możemy swobodnie zamontować TRX, jeśli posiadamy drążek sprawa jest prosta, ale i bez niego większość zestawów do kupienia posiada nakładki na drzwi. Oczywiście już teraz w większości siłowni znajdują się drążki i zaczepy do treningów funkcjonalnych, gdzie swobodnie znajdziemy miejsce dla naszych lin do ćwiczeń. Podczas treningu na TRX angażujemy praktycznie wszystkie mięśnie oraz stawy, przy tych ćwiczeniach nie występuje dokładna izolacja danych grup mięśniowych. Większość ćwiczeń bardzo uruchamia nasze mięśnie głębokie odpowiedzialne za równowagę.

CZYTAJ TEŻ: Nauli, czyli najbardziej szalona poza jogi [JAK JĄ ZROBIĆ?]

Na taśmach TRX może ćwiczyć każdy bez względu na wiek, płeć czy masę ciała. Bardzo ważną rzeczą o której trzeba pamiętać zabierając się do treningu na tych taśmach jest odpowiednia technika wykonywania ćwiczeń tylko dokładne wykonywanie ćwiczeń sprawi, że nasz trening będzie efektywny, zaangażuje we właściwy sposób mięśnie oraz stawy i będzie przede wszystkim bezpieczny.

Tak więc taśmy TRX jest to idealny pomysł dla osób które nie mają lub nie lubią chodzić na siłownie a zamiast tego chce dobrze i efektywnie poćwiczyć we własnym domu lub na świeżym powietrzu.

Kupuj tanie wejściówki i multikarnety

Wybieraj kluby fitness, siłownie i baseny z naszej ogólnopolskiej bazy

  • siłownie
  • zajęcia fitness
  • baseny
  • inne obiekty sportowe

Kup karnet lub wejściówkę

  • Kluby
  • Zajęcia
  • Baseny
  • Inne

Myfitweb poleca


Domowa czekolada [PRZEPIS]: 5 składników, BEZ CUKRU, z orzechami!

artykuł


Można już kupić wina, po których nie ma się kaca! [Wina bez kaca z Lidla]

artykuł


Węglowodany w diecie: jakie jeść węglowodany żeby schudnąć?

artykuł


Mama i córka ćwiczą na siłowni. Instagram już je pokochał

artykuł


Sok z marchewki dobry na wszystko. Pij go codziennie

artykuł


Piękna metamorfoza! Emilia schudła 22 kilogramy i chce więcej!

artykuł

Dołącz do nas

Zobacz także

Trening

Pound fitness w Warszawie: dokąd wybrać się na fitness z pałeczkami?

Trening

Ta gwiazda w tym roku skończy 50 lat! Ciała mogą pozazdrościć jej 20-latki

Trening

Zajęcia dla dzieci, Warszawa: sportowe zajęcia, treningi dla dzieci – wejściówki do 20 zł

Co kryją w sobie owoce?

artykuł


Piękna kampania MOIESS z Sandrą Kubicką. Te kostiumy będziemy nosić tego lata!

artykuł


FIWE Fitness Trade Show 2018: program, atrakcje, bilety

artykuł


Cukier z owoców mnicha. Nowy słodzik, który dodasz do wszystkiego!

artykuł


Jak schudnąć szybko? Pięć zasad odchudzania.

artykuł


Przysiad sumo z kettlebell. Jakie daje efekty?

artykuł