Dlaczego warto jeść więc błonnik?
Dzięki temu, że nie dostarcza kalorii, a daje uczucie najedzenia jest pomocny w odchudzaniu, a także w utrzymaniu należnej masy ciała. Już jedna łyżka otrąb owsianych popita czystą wodą daje uczucie pełności. Dzięki temu, że błonnik nie jest trawiony, a przechodzi przez jelita dość wolno spowalnia on uwalnianie się glukozy z innych elementów jadłospisów. Poprzez to uzyskuje się bardziej wyrównane stężenie cukru we krwi, co jest szczególnie istotne dla cukrzyków, ale także dla ludzi na kuracjach odchudzających.
WEJŚCIÓWKI na zajęcia do 60 proc. TANIEJ! KUP JUŻ TERAZ!
Błonnik pokarmowy działa jak gąbka i wchłania niektóre toksyczne związki ze światła jelita, a przez to działa przeciwdziała powstawaniu nowotworów jelita grubego, okrężnicy i odbytu. Ponadto błonnik wyłapuje także żółć i cholesterol przyczyniając się tym samym do obniżenia „złego” cholesterolu LDL we krwi. Dzięki temu, że błonnik ma dość dużą objętość jego duże spożycie eliminuje problem zaparć, a także przeciwdziała powstawania uchyłkom jelit.
Gdzie znajdziemy błonnik pokarmowy?
Błonnik – inaczej włókno pokarmowe - jest elementem budulcowym roślin. Dlatego też znajdziemy go w warzywach, owocach, ale także w produktach zbożowych nieoczyszczonych (tzw. w produktach wytworzonych z nieoczyszczonych ziaren zbóż). Na rynku możemy znaleźć także błonnik w czystej postaci (np. błonnik ananasowy, z ziarna kakaowca czy błonnik z jabłek), ale prościej sięgnąć po otręby (szczególnie cenne są otręby owsiane) lub nieprzetworzone płatki śniadaniowe, które zawierają znaczne ilości błonnika.
Jak jeść błonnik, aby służył zdrowiu?
Dieta bogato błonnikowa to dieta, w której bardzo ważne jest to, aby wystarczająco dużo pić płynów (najlepiej wody, zielonych bądź owocowych herbat, a także łagodnych ziół). Dzięki temu mamy szansę wielokrotnie zwiększyć objętość treści pokarmowej i uzyskać pożądane efekty, a jednoczesnie zapobiegamy „zapchaniu się” jelit.
Lepiej wybierać jest otręby sypkie, a nie granulowane, które mają często dodatek cukru lub słodkich syropów. W przypadku konieczności zastosowania diety łatwo strawnej lepiej na jakiś czas zrezygnować z dużego spożycia błonnika.
CZYTAJ TEŻ: BreastFit. Nowa dyscyplina sportu dla mężczyzn [ZDJĘCIA, WIDEO]
Poprzez to, że włókno pokarmowe wchłania różnego rodzaju substancje chemiczne lepiej nie przyjmować go w bliskiej odległości czasowej od zażytych leków. Mogę one się bowiem wchłonąć w błonnik i zostać wydalone.
Błonnik, pomimo, że konieczny jest w naszej diecie może powodować gazy czy uczucie wzdęcia. Nie przesadzajmy więc w drugą stronę – jedzmy go, ale nie garściami.
Ewa Ceborska-Scheiterbauer